Czarodziejskie ściany-co można zrobić z kawałkiem ściany

Od 2005 roku komentujemy politykę i media.

Zostań niezależnym publicystą. Rejestrując się uzyskasz możliwość pisania
artykułów, wątków, bloga, komunikowania się prywatnie z innymi.

Zarejestruj się tutaj całkowicie za darmo.

+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Czarodziejskie ściany-co można zrobić z kawałkiem ściany

To jest dyskusja na temat Czarodziejskie ściany-co można zrobić z kawałkiem ściany w ramach forum Dom i Ogród, będącego częścią forum Życie; Co można zrobić za pomocą farby? Ściany tworzą granice pomiędzy pomieszczeniami. A gdy już ...

Noob

Thumbs up Czarodziejskie ściany-co można zrobić z kawałkiem ściany

Co można zrobić za pomocą farby?

Ściany tworzą granice pomiędzy pomieszczeniami. A gdy już powstaną konkretne wnętrza - wymagają ozdobienia. Z pomocą ścian można odprawić czary - stworzyć iluzję, że pomieszczenie jest większe, wyższe, ciekawsze.

Zdobienie ścian spełnia dwie funkcje - ma za zadanie pomieszczenie upiększyć, a często także - wizualnie "oszukać".

Podstawowym, najprostszym i najtańszym sposobem dekorowania ściany jest jej pomalowanie. Co można zrobić za pomocą farby?

eśli tynk mineralny jest nierówny lub źle wykonano tynki gipsowe, niedoskonałości można zamaskować rozprowadzając farbę wałkiem z włosiem długim lub sznurkowym. Pozwalają one uzyskać subtelną fakturę maskującą nierówności ściany. Czasem, żeby osiągnąć ciekawy efekt, na zupełnie gładkich ścianach rozprowadza się farbę wałkami ze specjalnie strzyżonym włosiem.

Inne sposoby oddziaływania za pomocą farb to umiejętne stosowanie wzorów i kolorów. Ściana pomalowana w pionowe pasy będzie wydawać się węższa i wyższa. Dzięki temu sufit w zbyt niskim pomieszczeniu "podniesie się". I odwrotnie: zbyt wąską lub za wysoką ścianę można optycznie poszerzyć i obniżyć za pomocą pasów malowanych poziomo... Im bardziej kontrastowy jest taki wzór, tym efekt mocniejszy. Jeśli ktoś nie przepada za pasami, może podobne rezultaty osiągnąć inaczej. W celu "podwyższenia" stropu należy kolorem ścian wejść na sufit (pasem przynajmniej 30 cm). I na odwrót: aby sufit "obniżyć", malujemy pas w jego kolorze na ścianach. Im pas farby w kolorze powały szerszy - tym sufit wydaje się niższy, a pomieszczenie szersze.

Pomalowanie ciemniejszym kolorem jednej ze ścian w pomieszczeniu powoduje jej "oddalanie" się. Mocniejszy efekt osiągniemy, gdy na ścianie, której chcemy dodać głębi, namalujemy ciemniejszy kadr lub kadr w kadrze. Z kolei rozjaśnienie jednej ze ścian powoduje jej "przysunięcie" się do obserwującego. Te poniekąd proste zabiegi służą optycznemu korygowaniu niewłaściwych proporcji wnętrz.
    W małym pomieszczeniu bez okna można pomalować ściany i sufit jednakowym ciemnym kolorem. Gubimy się wtedy w przestrzeni, nie mogąc znaleźć granic pomieszczenia... Co za tym idzie - wydaje się ono większe niż jest!
    Pomalowanie ścian i sufitów obszernych i dobrze doświetlonych wnętrz farbą o tej samej nasyconej barwie spowoduje ich optyczne zmniejszenie się. Można w ten sposób dodać przytulności np. zbyt dużemu salonowi. Pomieszczenia malowane odcieniami określanymi jako chłodne zazwyczaj wydają się większe, natomiast ciepłe barwy je pomniejszają. Także farby z lekkim połyskiem (tzw. satyny) dodają wnętrzom przestronności. Z kolei matowe farby pochłaniają światło (można w ten sposób nieco ograniczyć jego nadmiar) i również ujmują nieco z kubatury.
    Za pomocą "przecierek" nadaje się pomieszczeniu lekkość i przestronność, układając tak kolory, by wzór zagęszczał się ku podłodze lub ku którejś ze ścian.

Ściany można dekorować, wykorzystując do tego także inne materiały. Typowo ścienne, jak tapety i tapiserie oraz stiuki lub zupełnie "nieścienne". Jednak ich układanie podporządkowane jest opisanym wyżej zasadom. W przypadku tapet czy tkanin, podobieństwa do farb są oczywiste: pasy to pasy, wzory to wzory, a faktury to faktury... Jedynie rola powracającej znów do łask fototapety jest nieco inna. Dzięki technologiom cyfrowym fototapety nie są już nieco kiczowatymi obrazami. Mają głębię, co sprawia, że oddziałują podobnie jak malarstwo iluzjonistyczne. Dzięki nim łatwo stworzyć w pokoju złudzenie istnienia jeszcze jednego okna, i to z pięknym widokiem.
    Boazerie, czy to wykonane z deszczułek, czy panelowe również mogą podnosić pomieszczenia, gdy ich podziały są pionowe. Poziome podziały boazerii, która pokrywa całą ścianę, działają analogicznie do namalowanych pasów czy bordiury w tapecie. Boazeria doprowadzona do pewnej wysokości ściany działa równie silnie, jak poziomy pas, więc jej podziały nie będą miały już znaczenia.
    Tynki strukturalne i celowo nierówne wykończenia ścian optycznie zmniejszają pomieszczenia. Dodatkowo dodają wnętrzu ciężkości, wymagają więc nieco przestrzeni - także po to, by można było docenić ich walory dekoracyjne. Światło wydobywa zalety grubych faktur - zwłaszcza, gdy pada niemal prostopadle do ozdobionej nimi ściany. Tu również działają triki opisane na przykładzie farb. Jedna strukturalna ściana na końcu długiego pokoju skróci go pozornie itd.

Nietypowe materiały używane do dekorowania ścian to blachy, wszelkiego rodzaju okładziny kamienne (w płytach, płytkach lub łupane), lany beton, szkło etc. Na szczególną uwagę zasługuje szkło. Szklane okładziny są co prawda zimne (dosłownie i w przenośni), ale umożliwiają osiągnięcie interesujących efektów. Szyby sprawiają, że kontury ścian nieco się gubią, a odbicia, półodbicia i odblaski nadają wnętrzu jakby inny, czwarty wymiar - wprowadzają więc do niego nieco magii. Jeszcze ciekawsze rezultaty uzyskamy za pomocą luster. Potęgują one opisane efekty, dzięki nim można wręcz schować w przestrzeni ścianę, która stanowi problem, np. ma złe proporcje lub nie wolno jej przestawić.

Noob

Odp: Czarodziejskie ściany-co można zrobić z kawałkiem ściany

Wow!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ale czad! Ja właśnie myślę co tu zrobic ze swoim pokojem dziennym, myślę nad kolorem itp. Fajnie by było cos takiego móc zrobić. Sciana jest naprawdę magiczna. Tylko u mnie od razu by miała dziury - bo gramy z chłopakiem w darta. No a ostatnio zamówiłam to:
    Akcesoria bilardowe - kije bilardowe - stoły bilardowe - akcesoria i stoły do bilarda - bilard sklep internetowy
    więc jutro/pojutrze spodziewam się dostać przesyłkę i podejrzewam, że cała stylizacja pokoju będzie w cieniu

Noob

Najbardziej podoba mi się ta czerwona Mogłabym mieć taką w domu Reszta również jest wyjątkowa. Niektóre kompozycje wydają mi sie jednak zbyt chłodne... Ja swoje ściany przyozdobiłam zasuszonymi różyczkami

Noob

wowowowowwOOOOOOOOOwwwwwww!!
    niesamowite co mozna zrobic dzieki kilku pociagnieciom pedzla!
    istne szalenstwo.

mysle, ze niektore z pomyslow wykorzystam do upiekszania swojego nowego pokoju dorzuce do niego jeszcze dajaca czadu wieze Yamaha, ktora upatrzylam sobie na electro.pl i zyc nie umierac

wielkie dzieki za tak swietnego posta

Bloger Battle Pong Champion, Desktop Fishing Champion
    Mieszka w
    War Saw
    Wpisów
    16

caviglia moze dorzuc jeszcze po srodku pokoju psią kupę ze strony śmierć-spamerom.pl ?

Noob

twoja propozycja nie wydaje sie pasowac do estetyki mojego pokoju, ale jesli ciebie cos podobnego kreci to podeslij mi plan pomieszczenia, w ktorym mieszkasz a juz jakas odpowiednia lokalizacje dla tej psiej kupy znajde :]

a abstrahujac od tematu kup - nie nauczylo cie zycie, ze czasami pozory myla? :]

Noob

Ciekawe efekty też mogą wyjść jak się eksperymentuje z szablonami na ścianę. Ja swoje zakupiłam na http://www.szabloneria.pl . Dzięki nim moje mieszkanie nabrało dość awangardowego wyglądu i oryginalności

Noob

Wow rewelacja Fajnie że mamy powrót do łask fototapet. Choć oczywiście w ciut innej formie niż kiedyś ( teraz lazurowe wybrzeże czy palmy na ścianie to obciach). Sama przy najbliższym remoncie zafunduje sobie coś takiego. Podobają mi się jeszcze takie "chropowate" ściany i przezroczyste ścianki działowe. Aż nie mogę się nadziwić skąd architekci mają takie pomysły

Noob

Przezroczyste scianki działowe? Takie zrobione z luksfer?
    Jesli tak to luksfery są niesamowite!
    Strasznie mi sie podobają podobnie jak kwiatowe naklejki wielkoformatowe, ktore widziałam na decorations.pl.
    Tak niedrogo można sobie obecnie urządzić teraz mieszkanie, że aż nie chce się w to wierzyć

Noob

Hehe ten Wasz pomysł z kupami całkiem innowacyjny się wydaje, aż zaproponuje jakimś znajomym przy okazji remontu mieszkania.
    A tak wracając do tematu to świetne te pomysły wrzucone na zdjęciach u góry! Ja lubię jeszcze na ścianach różne fototapety (zajebiste ostatnio widziałam na decorations.pl), bo też są spoko rozwiązaniem na zapełnienie pustej ściany

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia